دبیرکل جبهه ایران اسلامی گفت: سهمیه‌‌ای کردن بنزین تنها یک مُسکن زودگذر برای دولت به شمار می‌آید

افزایش قیمت بنزین شوک‌ ناگهانی به اقتصاد وارد می‌کند

محمد حسین عظیمی

افزایش قیمت بنزین شوک‌ ناگهانی به اقتصاد وارد می‌کند

به گزارش جبهه ۲۴ به نقل از خبرگزاری تسنیم ؛ محمدحسین عظیمی دبیرکل جبهه ایران اسلامی( حامیان ایران اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، با اشاره به احتمال سهمیه‌بندی بنزین گفت: قیمت بنزین در دیگر کشورها در مقایسه با ارزش پول ملی ما،  از 20  تا ۶۰ هزار تومان  متغیر است. به طور مثال در کشوری مانند ترکیه به دلیل قیمت بالای بنزین  مردم بیشتر از وسایل نقلیه گازسوز استفاده می‌کنند. 

وی با بیان اینکه خوشبختانه با تلاش متخصصان بومی در سال ۹۰ به خودکفایی بالای ۸۵ درصدی تولید بنزین با اکتان بالای ۹۲ درصد در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و شازند رسیدیم، تصریح کرد: با توجه به این دستاورد و از آنجا که صنعت نفت در کشور ما صنعتی ملی بشمار می‌رود، وظیفه دولت این بود که با در نظر گرفتن یارانه‌ سوخت، هزینه‌ تمام شده  بنزین برای مصرفکننده را پایین‌  بیاوریم. 

دبیرکل جبهه ایران اسلامی یاد‌آور شد: یکی از اشتباهات دولت در این سالها این بود که با عدم توجه به توصیه‌ کارشناسان اقتصادی، تفکر بازار آزاد و اتصال به بازار جهانی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داد و به واسطه  باز گذاشتن درهای ورودی کشور،‌  واردات بی‌رویه کالای خارجی افزایش پیدا کرد و متعاقب آن منجر به ورشکستگی بسیاری از کارخانه‌های داخلی شد.

عظیمی با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی زمانی موجب نارضایتی عمومی نمی‌شود که مردم در تهیه کالاهای اساسی خود دچار مشکل نباشند، گفت:  افزایش قیمت بنزین بدون شک بر افزایش کرایه وسایل نقلیه و همچنین قیمت تمام شده کالاها تاثیر مستقیم گذاشته و در نتیجه منجر به افزایش فشارهای اقتصادی بر زندگی مردم می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه  فضای عمومی کشور به هیچ عنوان آمادگی و ظرفیت تحمل جهش قیمتی دیگر را ندارد، تاکید کرد: بنزین سهمیه‌ای تنها یک مُسکن زودگذر برای دولت به شمار می‌آید و این تصوری اشتباه است که  اجرای این طرح بتواند عمده مشکلات دولت را برطرف کند. 

دبیرکل جبهه ایران اسلامی گفت: سوالی که اینجا از مسئولان دولتی باید پرسید این است که چرا این افزایش قیمت‌های فزاینده محدود به یک سال اخیر شده و دولت این افزایش قیمت‌ها را به شکل مدیریت شده و در بازه  چند ساله اعمال نکرده است تا فضای روانی کشور را تحت تاثیر خود قرار ندهد. البته اتخاذ چنین سیاست‌ غلطی تنها  محدود به دولت کنونی نیست و دولت‌های گذشته نیز با همین سیاست‌ اشتباه موجب وارد آمدن شوک‌های ناگهانی به اقتصاد کشور شدند. 

عظیمی در پایان خاطرنشان کرد: راه درمان تمام  مشکلات اقتصادی، پیاده سازی اقتصادی مقاومتی در کشور است. نمونه این رویکرد در کشوری مانند ژاپن پس از گذر از جنگ جهانی دوم پیاده‌سازی شد و مردم این کشور متعهد شدند که تنها از کالاهای تولید داخلی استفاده کنند و بدون کمک قدرت‌های وقت، توانستند در یک بازه چند ساله به تولید علم و تکنولوژی روز دست پیدا کنند. 

خبرگزاری جبهه ۲۴ جبهه ایران اسلامی – حامیان انقلاب اسلامی

انتهای پیام

Share on telegram
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://jebhe24.com/?p=10610

اینجا محل تبلیغات شماست

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
تبلیغات

پربحث ترین ها

اینجا محل تبلیغات شماست
تبلیغات

عناوین مهم اخبار