نخست‌وزیر سابق عراق

نوری المالکی کیست

نوری المالکی

نوری المالکی کیست؟

نوری کامل محمد حسن المالکی  متولد سال ۱۹۵۰ در شهر کربلا،  سیاست‌مدار شیعه عرب و نخست‌وزیر سابق عراق است که در حال حاضر رهبر حزب اسلامی دعوه در کشور عراق و معاون اول رئیس‌جمهور عراق است. او در آوریل ۲۰۰۶، جای ابراهیم جعفری را گرفت و نخست‌ وزیر عراق شد. او تا سپتامبر ۲۰۱۴ در مقام نخست‌وزیری باقی ماند.

ترور ناموفق


در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ گروهی ناشناس اقدام به ترور او کردند که این اقدام ناموفق بود.

 

زندگینامه


وی در سال ۱۹۵۰ در شهرستان طویریج در استان کربلا به دنیا آمد و لیسانس خود را از دانشگاه اصول دین بغداد دریافت کرد. بعد‌ها در رشته ادبیات عربی به درجه کارشناسی ارشد رسید. در سال ۱۹۷۰ به حزب الدعوه پیوست. در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷ش) دولت وقت عراق دستور اعدام تمامی اعضاء حزب الدعوه الاسلامی را داد و مالکی به همراه شمار زیادی از افراد این حزب از عراق گریخت. او همچنین به مدت شانزده سال در سوریه زندگی کرده‌است.

نوری المالکی در زمان حکومت صدام حسین به کردستان عراق (که ارتش بعث از بخش‌هایی از آن عقب‌نشینی کرده بود) پناهنده شد و مدت زیادی را در آنجا و بویژه شهر اربیل سپری کرده‌است و مدرک فوق لیسانس ادبیات عرب خود را از دانشگاه صلاح‌الدین اربیل در شمال عراق گرفته‌است.

کتاب «تجربه و سیاست» که به فعالیت‌های سیاسی نوری مالکی دبیرکل حزب دعوه عراق و نخست وزیر اسبق این کشور می‌پردازد، تالیف شده است و بزودی منتشر خواهد شد.

منبع : تابناک

انتهای پیام

Share on telegram
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://jebhe24.com/?p=10725

اینجا محل تبلیغات شماست

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
تبلیغات

پربحث ترین ها

اینجا محل تبلیغات شماست
تبلیغات

عناوین مهم اخبار