آمریکا به پرداخت بیش از یک میلیارد دلار محکوم شد

دادگاه

کلیه خواهان‌های این پرونده از مبارزین آزادی بخش ایران از حکومت استبدادی و دیکتاتوری رژیم پهلوی بودند که به دلیل مخالفت با این رژیم توسط ساواک دستگیر شده و سال‌ها تحت شکنجه‌های غیرانسانی قرار گرفته‌اند و به دلیل آن شکنجه‌ها درد، رنج و آسیب‌های جدی جسمی، روانی و اجتماعی به آن‌ها وارد شده است. آنها اثبات کرده‌اند اگر حمایت‌های دولت آمریکا از دیکتاتوری پهلوی نبود، چنین آسیب‌های به آن‌ها وارد نمی‌شد.

دولت آمریکا با شکایت ۱۵ تن از زندانیان سیاسی به دلیل حمایت از جنایات‌ رژیم پهلوی، به پرداخت یک میلیارد و نود و یک میلیون و هشتصد و چهل هزار دلار محکوم شد.

 در پی دادخواهی و طرح دعوای حقوقی ۱۵ زندانی سیاسی قبل از انقلاب، شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی‌کننده به دعاوی بین‌المللی)، به‌دلیل مشارکت در تأسیس و گسترش ساواک و همچنین حمایت از رژیم دیکتاتوری پهلوی‎، رای به محکومیت یک میلیارد دلاری دولت آمریکا به پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌ها صادر کرده است.

بر اساس مستندات مربوطه، دولت آمریکا با آگاهی از جنایات غیرانسانی رژیم دیکتاتوری پهلوی علیه ملت ایران طرح تشکیل ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور در زمان محمد رضا شاه پهلوی) را به رژیم پهلوی ارائه داد و سپس با برگزاری دوره‌های آموزشی برای اعضای ساواک و کمک به دستگیری اشخاص و سایر موارد مطرح، اقدام به پشتیبانی و کمک به ساواک کرد که در این رابطه، نه تنها حق تعیین سرنوشت را برای ملت ایران رعایت نکرده بلکه با حمایت‌های همه جانبه، اصول انسانی را با حمایت از جنایات سازمان دیکتاتوری پهلوی زیر پا گذارد.

کلیه خواهان‌های این پرونده از مبارزین آزادی بخش ایران از حکومت استبدادی و دیکتاتوری رژیم پهلوی بودند که به دلیل مخالفت با این رژیم توسط ساواک دستگیر شده و سال‌ها تحت شکنجه‌های غیرانسانی قرار گرفته‌اند و به دلیل آن شکنجه‌ها درد، رنج و آسیب‌های جدی جسمی، روانی و اجتماعی به آن‌ها وارد شده است. آنها اثبات کرده‌اند اگر حمایت‌های دولت آمریکا از دیکتاتوری پهلوی نبود، چنین آسیب‌های به آن‌ها وارد نمی‌شد.

بر اساس رای صادره از سوی شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) مبلغ محکومیت دولت آمریکا از باب خسارات ناشی از هزینه‌های پزشکی از جمله درمان و مراقبت‌های پزشکی و دارویی و وسائل و تجهیزات و با عنایت به سوابق بالینی هر یک از خواهان‌ها و خسارات ناشی از تحمل صدمات بدنی و درد و رنج فرساینده از جمله بیماری‌های ناشی از تحمل دوران اسارت و شکنجه‌های طاقت فرسا برای هر روز حبس خواهان‌ها به پرداخت ده هزار دلار مجموعا برای تمام ۱۵ خواهان مبلغ ۱۳۶ میلیون و ۴۸۰ هزار دلار محکوم شده است.

همچنین دولت آمریکا از باب خسارات معنوی وارده به خواهان‌ها به پرداخت دو برابر خسارات مادی برای تمام ۱۵ خواهان به میزان ۲۷۲ میلیون و ۹۶۰ هزار دلار محکوم شد.

دادگاه همچنین دولت آمریکا را از باب خسارت تنبیهی و جلوگیری از تکرار در آینده، به ۵ برابر خسارات مادی به میزان ۶۸۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار محکوم کرده است.

مجموع محکومیت دولت آمریکا در این پرونده، یک میلیارد و نود و یک میلیون و هشتصد و چهل هزار دلار است.

انتهای خبر

 

Share on telegram
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://jebhe24.com/?p=10967

اینجا محل تبلیغات شماست

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
تبلیغات

پربحث ترین ها

اینجا محل تبلیغات شماست
تبلیغات

عناوین مهم اخبار