پیونگ یانگ در تاریخ 21 نوامبر سال گذشته نخستین ماهواره جاسوسی و شناسایی خود را با موفقیت به مدار زمین پرتاب کرد

ماهواره جاسوسی کره شمالی روشن و در حال فعالیت است

ماهواره کره شمالی

یک کارشناس علوم فضایی اعلام کرد نخستین ماهواره جاسوسی کره شمالی روشن و در حال فعالیت است و توانایی حرکت دارد.

 یک کارشناس علوم فضایی اظهار کرد نخستین ماهواره جاسوسی کره شمالی روشن و در حال فعالیت است و تحرکات آن مشاهده شده است.

وی در حالی این اظهارات را بیان کرد که اخیرا تغییراتی در مدار این ماهواره مشاهده شد که نشان داد پیونگ یانگ به شکل موفقیت آمیز در حال کنترل این ماهواره است اما توانایی های این ماهواره هنوز مشخص نیست.

مارکو لندبروک محقق علوم فضایی دانشگاه تکنولوژی در هلند اظهار کرد در حال حاضر ما می توانیم قاطعانه بگوییم این ماهواره روشن و در حال فعالیت است.

براساس اطلاعات جمع آوری شده از سوی مرکز عملیات فضایی، این ماهواره از تاریخ ۱۹ تا ۲۴ فوریه، مانورها و تحرکاتی را برای جمع آوری نزدیکترین نقطه مدار ماهواره نسبت به مرکز زمین داشته است. این مانور نشان می دهد این ماهواره در حال فعالیت است و از کار نیفتاده است و کره شمالی بر آن کنترل کامل دارد، موضوعی که پیشتر مورد منازعه بسیاری بود.  

پیونگ یانگ در تاریخ ۲۱ نوامبر سال گذشته نخستین ماهواره جاسوسی و شناسایی خود را با موفقیت به مدار زمین پرتاب کرد و این ماهواره پس از ۱۲ دقیقه با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. کره شمالی این ماهواره جاسوسی را نشان‌دهنده «عصر جدیدی از قدرت فضایی» این کشور توصیف کرده بود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اظهار کرد که پیونگ یانگ قصد دارد ماهواره های شناسایی بیشتری را در آینده ای نزدیک پرتاب کند. پرتاب ماهواره های بیشتر به مدار زمین توانایی و ظرفیت ما برای بدست آوردن اطلاعات از مناطقی که در همسایگی کره شمالی قرار دارند، به ویژه در کره جنوبی، بهبود می بخشد.

کره شمالی پیشتر دو تلاش ناموفق برای پرتاب نخستین ماهواره شناسایی خود در ماه های مه و اوت سال گذشته داشته است. عملیات پرتاب قبلی این ماهواره شناسایی به مدار زمین در ۳۱ ماه مه سال جاری به علت بروز اختلال در شروع کار موتور سکوی دوم با شکست مواجه شد و بقایای آن به دریا ریخت.

کره شمالی ادعا کرد با استفاده از ماهواره جاسوسی جدید خود توانسته به تصاویری از کاخ سفید و برخی از سایت‌های نظامی حساس آمریکا دست پیدا کند.

پس از این پرتاب، پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون اظهار کرد ماهواره جاسوسی کره شمالی به نزدیک مدار زمین رسیده است.  

اما در پی پرتاب این ماهواره از سوی کره شمالی، مقامات کره جنوبی اعلام کردند بخشی از توافق نظامی با پیونگ یانگ را به حالت تعلیق در می آورند.

پس از این پرتاب، کره شمالی هر گونه ایجاد اختلال در فعالیت های ماهواره‌ای این کشور را به معنای اعلام جنگ خواند و گفت: در صورت هر گونه حمله به تاسیسات استراتژیک خود، استفاده از قدرت بازدارندگی جنگی کشور، حتمی خواهد بود.

چندی قبل خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داد این کشور قصد دارد برای ارتقای توان نظامی خود در سال آینده 3 ماهواره تجسسی نظامی را به مدار زمین بفرستد و ساخت پهپادهای نظامی را نیز آغاز کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کره شمالی بارها تلاش کرده تا ماهواره های دیدبانی زمین را به فضا پرتاب کند، که به نظر می رسد دو فروند از این ماهواره ها با موفقیت در مدار قرار گرفته و آخرین مورد آن در سال ۲۰۱۶ بوده است.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز در این باره گفت: این وزارت خانه ارزیابی های زیادی انجام داده که این ماهواره در مدار زمین است اما در عین حال جزئیات بیشتری منتشر نکرد. وزیر دفاع کره جنوبی نیز خاطر نشان کرد این ماهواره تاکنون هیچ علایمی از انجام کارهای بیشتر یا شرکت در عملیات شناسایی نشان نداده است.   

کره شمالی از سال ۲۰۰۶ تاکنون، به دلیل برنامه اتمی و موشک های بالستیک خود، تحت تحریم‌های متعدد سازمان ملل قرار دارد. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت توسعه و گسترش موشک‌های بالستیک است. این تکنولوژی برای پرتاب نخستین ماهواره جاسوسی پیونگ یانگ به مدار زمین بکار گرفته شد و برای آزمایش ده‌ها موشک بالستیک طی ۲۰ ماه گذشته استفاده شده است. آمریکا بارها هشدار داده که پیونگ یانگ آماده انجام هفتمین آزمایش اتمی خود است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بازنشر: خبرگزاری جبهه ۲۴

Share on telegram
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://jebhe24.com/?p=10025

اینجا محل تبلیغات شماست

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
تبلیغات

پربحث ترین ها

اینجا محل تبلیغات شماست
تبلیغات

عناوین مهم اخبار