تاکنون ۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده است.

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

استاندار آذربایجان‌غربی و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه بارندگی‌ها در آذربایجان‌غربی نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته، گفت: بارندگی‌ها در بلندمدت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۲۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری جبهه ۲۴ به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان‌غربی، محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از ساحل شمالی دریاچه ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگار صدا و سیما با اشاره به رهاسازی آب سدها از آذرماه سال گذشته به سمت دریاچه ارومیه، افزود: با توجه به ورودی آب ۴۱۱ مترمکعب در ثانیه، تاکنون ۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده است.

 

وی همچنین با اعلام اینکه تراز کنونی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۳۸ سانتی متر می‌باشد، خاطرنشان کرد: تراز دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۹ سانتی‌متر و ابتدای سال آبی در مهرماه ۱۴۰۲، ۵۵ سانتی‌متر افزایش داشته است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه وسعت کنونی این دریاچه را نیز ۱ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع اعلام کرده و افزود: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال ۱۴۰۲، ۳۵۰ کیلومترمربع بیشتر شده است.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسیده، اضافه کرد: ذخیره آبی دریاچه ارومیه ۲۵۰ میلیون مترمکعب نسبت به زمان مشابه در سال گذشته و ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب نسبت به آغاز سال آبی در مهرماه ۱۴۰۲، افزایش داشته است.

وی در ادامه با قدردانی از همکاری مردم در احیای دریاچه ارومیه، افزود: کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در حال حاضر بر مدیریت منابع آب در حوزه کشاورزی و تغییر الگوی کشت با مشارکت مردم متمرکز می‌باشد.

استاندار آذربایجان‌غربی در پایان با تاکید بر ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه و استفاده مردم از ظرفیت تفریحی این دریاچه، اظهار داشت: کمیته فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در همین راستا جشنواره‌ای فرهنگی، ورزشی و تفریحی را در ۲۴ فروردین در سواحل این دریاچه برگزار می شود که از مردم استان برای حضور در این جشنواره دعوت می کنیم.

انتهای خبر

 

 

 

 

Share on telegram
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://jebhe24.com/?p=10788

اینجا محل تبلیغات شماست

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
تبلیغات

پربحث ترین ها

اینجا محل تبلیغات شماست
تبلیغات

عناوین مهم اخبار