سخت‌ترین مرحله انتخابات، جذب آرای مردم است و نمی‌توان بدون برنامه واقع‌بینانه و قابل لمس برای مردم، از نامزد جمهور به رئیس‌جمهور تبدیل شد.

انتقاد محسن هاشمی از جبهه اصلاحات

محسن هاشمی
محسن‌ هاشمی‌‌رفسنجانی؛ رئیس‌ شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران در سرمقاله امروز روزنامه سازندگی نوشت:

۸۰ نفر از مقامات فعلی، سابق و اسبق کشور که شرایط قانونی قبل از احراز صلاحیت در شورای نگهبان را داشتند، در وزارت کشور موفق به ثبت‌نام شدند. این هجوم که البته آسان‌ترین بخش از رقابت برای صندلی ریاست‌جمهوری است، تعجب همگان را برانگیخت.‌

تحلیل آمار و ارقام اعلامی که به نظر تا حدودی صحیح است از ترکیب ۵۹ درصد اصولگرایان، ۱۹ درصد مستقلین، ۱۶ درصد اصلاح‌طلبان و ۶ درصد معتدلین خبر می‌دهد و حضور ۴ درصدی زنان هم مورد توجه قرار گرفته است، متوسط سن شرکت‌کنندگان ۶۰ سال است که مورد قبول جامعه است، جوان‌ترین ۴۴ سال و پیرترین ۷۵ سال دارد.

با توجه به مرحله تبعیضی بعدی احتمالاً ۱۰ درصد متقاضیان خدمت یعنی ۸ نفر، امکان عبور از صافی نه‌چندان خوشایند شورای نگهبان را خواهند داشت که به نظر نگرانی تورم نامزدها را برطرف خواهد کرد. ولی نگرانی یکدست‌سازی یا مهندسی انتخابات را افزایش می‌دهد.

طبیعی است اگر نماینده‌ای از همه طیف‌های سیاسی در لیست نهایی دیده شوند، امیدواری به افزایش مشارکت بیشتر از ۶۰ درصد هم فراهم خواهد شد که به نظر حاکمیت چنین برنامه‌ای را در سر می‌پروراند. در این صورت انشاالله شاهد انتخاباتی قابل تحسین خواهیم بود.

انتهای خبر

Share on telegram
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://jebhe24.com/?p=11273

اینجا محل تبلیغات شماست

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
تبلیغات

پربحث ترین ها

اینجا محل تبلیغات شماست
تبلیغات در وبسایت
تبلیغات

عناوین مهم اخبار