حماس روز شنبه اعلام کرد که پیشنهاد رژیم صهیونیستی را دریافت کرده و پس از اتمام بررسی، پاسخ خود را اعلام خواهد کرد.

آتش‌بس دائمی در غزه

حماس
جزئیات پیشنهاد تل‌آویو

یک وبگاه آمریکایی به نقل از ۲ منبع صهیونیست نوشت که پیشنهاد اخیر رژیم صهیونیستی برقراری آتش‌بس دائمی در غزه در مقابل قرارداد تبادل اسرا است.

وبگاه آمریکایی «آکسیوس» گزارش داد ۲ مسؤول رژیم صهیونیستی فاش کردند پیشنهاد اخیر این رژیم برای امضای قراردادی با حماس شامل آمادگی برای بررسی بازگرداندن آرامش پایدار به غزه پس از آزادی اولی سری از اسیران صهیونیست به دلایل انسانی است.

موضوع توقف دائمی جنگ در کنار دیگر بندها از جمله مهمترین موانع در راه دستیابی به توافقی میان حماس و رژیم صهیونیستی در دوره‌های قبلی مذاکرات بوده است.

هیئتی از مسؤولان سرویس اطلاعات مصر روز جمعه وارد اراضی اشغالی شده و با نمایندگان شین‌بت، ارتش رژیم صهیونیستی و موساد درباره قرارداد تبادل اسرا و عملیات نظامی احتمالی این رژیم در رفح، مذاکراتی را انجام دادند و در نهایت این مذاکرات به ارائه پیشنهاد جدیدی از سوی رژیم صهیونیستی منجر شد.

حماس روز شنبه اعلام کرد که پیشنهاد رژیم صهیونیستی را دریافت کرده و پس از اتمام بررسی، پاسخ خود را اعلام خواهد کرد.

به گزارش جبهه۲۴ به نقل از ایسنا آکسیوس به نقل از ۲ مسؤول رژیم صهیونیستی نوشت پیشنهاد جدید به صورت مشترک توسط هیئت سرویس اطلاعات مصر و گروه مذاکراتی رژیم صهیونیستی و با در نظر گرفتن موضع‌گیری‌هایی که تاکنون از سوی حماس مطرح شده و آنچه تل‌آویو و قاهره باور دارند، حماس احتمالاً در قرارداد با آنها موافقت می‌کند، تنظیم شده است.

این ۲ مسؤول در ادامه اعلام کردند پیشنهاد جدید شامل پاسخ مثبت به چند خواسته حماس از جمله آمادگی برای بازگشت کامل آوارگان فلسطینی به خانه‌هایشان در شمال غزه و عقب‌نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از گذرگاهی است که نوار غزه را به ۲ بخش تقسیم کرده و مانع از رفت و آمد آزادانه شده است.

همچنین به گفته این ۲ منبع صهیونیست، پیشنهاد جدید شامل اعلام آمادگی برای بررسی آتش‌بس دائمی به عنوان بخشی از اجرای مرحله دوم قرارداد پس از آزادی اسیران صهیونیست به دلایل انسانی است.

یک مسؤول رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با آکسیوس گفت: امیدواریم آنچه پیشنهاد دادیم برای ورود حماس به مذاکراتی جدی کافی باشد و حماس متوجه شود که ما در رسیدن به توافق جدی هستیم، «آنها باید بفهمند که در صورت اجرای مرحله اول امکان پیشروی به مراحل بعدی و رسیدن به پایان جنگ وجود دارد.»

این منبع صهیونیست در ادامه مدعی شد: «اسرائیل بر این باور است که حماس تهدید به عملیات اسرائیل در رفح را واقعی می‌داند و این احتمالاً به ۲ طرف برای رسیدن به توافق کمک می‌کند، حماس پیشتر پیشنهاد قبلی اسرائیل را رد کرده و بر خواسته‌های خود از جمله برقراری آتش‌بس دائمی، عقب‌نشینی کامل ارتش اشغالگر از تمام نوار غزه، بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان، گسترش و افزایش امدادرسانی‌ها و آغاز بازسازی نوار غزه تاکید کرد، همچنین حماس آمادگی خود را برای امضا قراردادی جدی و واقعی برای تبادل اسرا میان ۲ طرف اعلام کرد.

پیشنهاد قبلی رژیم صهیونیستی شامل آزادسازی ۴۰ صهیونیست بازداشت شده در مقابل آتش‌بس به مدت ۶ هفته و آزادی حدود ۹۰۰ اسیر فلسطینی بود.

چند مسؤول رژیم صهیونیستی به آکسیوس گفتند: کابینه جنگ برای اولین بار در این هفته به تیم مذاکره کننده اجازه داد که آزادی کمتر از ۴۰ اسیر را بررسی کند و تعداد روزهای برقراری آتش‌بس را منوط به تعداد بازداشتی‌هایی دانست که آزاد خواهند شد به این شکل که هر یک روز یک فرد بازداشت‌شده آزاد شود.

این منابع افزودند آنها امیدوارند که این مساله موجب آغاز مذاکراتی گسترده درباره جزئیات به ویژه تعداد اسیران صهیونیست شود که طی مرحله انسانی و مرحله انتقالی و نیز تعداد اسرای فلسطینی که در مقابل آنها آزاد خواهند شد.

انتهای خبر

Share on telegram
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://jebhe24.com/?p=11034

اینجا محل تبلیغات شماست

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
تبلیغات

پربحث ترین ها

اینجا محل تبلیغات شماست
تبلیغات

عناوین مهم اخبار